Informacje z Polski

GIGAPUZZLE - WYNIKI

26/07/2012
Niestety nasz konkurs dobiegł końca, ale mamy też dobrą informację - mamy ZWYCIĘZCĘ! A kto nim jest? Komisja konkursowa jednogłośnie orzekła, że na trochę relaksu przy Diablo III zasłużył...

MAREK BŁASZCZYK

Komisja, w swej nieograniczonej dobroci, stwierdziła, że przyzna także nagrodę dodatkową dla Sławomira Żądło, który również wykazał się ciekawym podejściem do tematu, a także kiełkującym talentem poetyckim:)
Bardzo prosimy o przysłanie danych do wysyłki nagród na adres konkurs@gigabyte.pl .

A oto zwycięska odpowiedź :)

Wiele lat temu krzem pokazał nam język i rzekł: "Więcej ze mnie nie wyciśniecie!". Słowa dotrzymał i 4GHz stały się nieprzekraczalną barierą. Lawinowy wzrost wydajności przeszedł do historii i zamienił się w stateczny marsz o wiele bardziej uciążliwą drogą: poprawianie architektury procesorów, zwiększanie ilości rdzeni i rozmiaru pamięci podręcznej, mozolne udoskonalanie przepustowości RAM, itd. Dodatkowo w sukurs złośliwemu pierwiastkowi pośpieszyły rosnące trudności z sukcesywnym zmniejszaniem rozmiaru struktur półprzewodnikowych i zwiększaniem gęstości upakowania danych na nośnikach magnetycznych i optycznych. Efekt? Sprzęt ewoluuje dużo wolniej niż kiedyś, zmuszając jednocześnie rozpasanych dotąd programistów do okiełznania swych zapędów i skupienia się na niewdzięcznej optymalizacji kodu.

Rośnie zniecierpliwienie? Jaki to ma, do Diablo, związek z technologią Ultra Durable 5? Otóż taki, że, dajmy na to, 10 lat temu, w pół roku po zakupieniu/złożeniu ultranowoczesnego PC-ta obserwowaliśmy u niego pierwsze objawy zadyszki, po roku ledwo dawał sobie radę, a najdalej po dwóch latach stawał się bezużyteczny. Obecnie kilkuletni "blaszak", po ewentualnej drobnej modernizacji, nadal jest w stanie pełnić większość powierzonych mu ról. Jeśli więc w najbliższym czasie nie nastąpi jakaś rewolucja (białkowa, kwantowa, grafenowa - whatever), to warto wyposażyć swój komputer w solidne, trwałe, niezawodne komponenty, gwarantujące bezawaryjną pracę przez wiele lat. Dla mnie osobiście to jest najważniejsza zaleta technologii Ultra Durable (w tym Ultra Durable 5). Nawiasem mówiąc, płyta GA-965P-DS3, która nadal jest bazą mojego głównego komputera (wraz z Q6600), działa od lat bezawaryjnie, a można ją chyba uznać za prekursorkę (wraz z koleżankami z tej samej generacji) technologii Ultra Durable, dzięki wyposażeniu w kondensatory o zwiększonej trwałości.

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!!!