Aktualności

Nowy program GIGABYTE 6 Series SATA Check dla płyt głównych opartych na chipsetach P67 i H67

04/02/2011


Ostatnie informacje o wadliwych portach SATA 2 na płytach głównych opartych na chipsetach Intel z serii 6 (P67, H67) wywołały wiele wątpliwości na temat bezpiecznej konfiguracji urządzeń SATA. W odpowiedzi na liczne pytania użytkowników, firma GIGABYTE udostępniła program wspomagający poprawną konfigurację urządzeń SATA, która pozwoli zminimalizować problemy wynikające z błędnego funkcjonowania chipsetu . W przypadku użytkowania 1 lub 2 urządzeń SATA możemy całkowicie wyeliminować opisywany problem podłączając oba urządzenia do białych portów SATA 3, których ten problem nie dotyczy. Tym, którzy używają 3 lub więcej urządzeń SATA, zaleca się podłączenie najważniejszych z nich (np. dysk twardy z systemem operacyjnym) do białych portów SATA 3, a mniej istotnych urządzeń (np. napędów optycznych ) do portów SATA 2.

Aby wspomóc użytkowników w procesie optymalnej konfiguracji urządzeń SATA na płytach głównych z serii 6, firma GIGABYTE stworzyła program GIGABYTE 6 Series SATA Check, który sprawdza, czy porty SATA 2 są aktualnie używane. To proste oprogramowanie działa na każdej płycie głównej GIGABYTE opartej na chipsecie z serii Intel 6 i informuje o 3 różnych scenariuszach.

Pierwsza możliwość to brak urządzeń podłączonych do potencjalnie wadliwych portów SATA 2 . W takim wypadku program poinformuje użytkownika, że konfiguracja jest poprawna (“SATA configuration (is) OK”). W tej konfiguracji posiadany system komputerowy nie jest w żadnym stopniu zagrożony opisanym wcześniej problemem.Druga możliwość to taka, że wszystkie dostępne urządzenia SATA są podłączone do potencjalnie wadliwych portów SATA 2. W tym wypadku program zarekomenduje przełączenie urządzeń na wolne porty SATA 3 (“(Please) move 1 or 2 devices from (the) Intel PCH SATA 2.0 ports to the free SATA 3.0 ports”). W tym wypadku zalecana jest zmiana konfiguracji i przepięcie urządzeń do portów SATA 3, co całkowicie zapobiegnie potencjalnym problemom.


Trzeci możliwy scenariusz, to urządzenia podłączone zarówno do portów SATA 2 jak i SATA 3. Program wyświetli wówczas informację, że używanie portów SATA 2 nie jest rekomendowane (“Use of (the) Intel PCH SATA 2.0 ports is not recommended”). W tej sytuacji zalecamy podłączenie do portów SATA 3 dysków twardych krytycznych dla pracy systemu operacyjnego (dysk twardy, na którym zainstalowany został system operacyjny).Program GIGABYTE 6 Series SATA Check można pobrać ze strony:ftp://download.gigabyte.ru/utility/67SfCK.ZIP